ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE Z AKUSTYKI WNĘTRZ

Nowy rok w Akademii Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku zaczynamy niewątpliwie z przytupem. Jako świąteczny prezent przygotowaliśmy dla naszych studentów szkolenie z akustyki wnętrz, które odbędzie się 14 stycznia przyszłego roku!

Jeśli jesteście zainteresowani tematem akustyki pomieszczeń to niewątpliwie musicie tam być. Spotkanie skierowane dla wszystkich zainteresowanych tematyką akustyki, a także planującym lub prowadzącym adaptacje akustyczne we własnych pokojach do celów odsłuchu lub home-recording’u. Przedstawione informacje niewątpliwie pozwolą na znaczne zwiększenie wiedzy na temat działania ustrojów akustycznych i metod wykonywania adaptacji akustycznych pomieszczeń odsłuchowych. Szkolenie zawiera prezentację oferty ustrojów akustycznych firmy Mega-Acoustic. Dlatego to idealna okazja, żeby znaleźć idealne rozwiązania do swojego studia. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż będziecie mogli zapytać o rozwiązania do Waszych pomieszczeń. Dlatego zastanówcie się jakie problemy macie u siebie, a na szkoleniu będziecie mogli je rozwiązać.

Jeżeli chcesz zobaczyć inne wydarzenia z życia uczelni kliknij TUTAJ.

SZKOLENIE POPROWADZI

Mgr inż. Bartłomiej Chojnacki – główny projektant i technolog ustrojów akustycznych marki Mega-Acoustic oraz właściciel firmy
Soundway Acoustics świadczącej usługi pomiarowe i projektowe w zakresie akustyki wnętrz. Jest również pracownikiem naukowym w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH w Krakowie. Jest absolwentem studiów na kierunku wibroakustyki i inżynierii akustycznej ze specjalizacją w akustyce wnętrz i elektroakustyce. Prowadzi działalność stowarzyszeń naukowych i profesjonalnych jako Członek Zarządu Głównego Polskiej Sekcji Audio Engineering Society oraz Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Akustycznego Oddział Krakowski. Na arenie międzynarodowej jest członkiem Audio Engineering Society Education Committee. Autor ponad 25 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym w dziedzinie akustyki pomieszczeń i niezliczonych projektów akustycznych w przemyśle oraz u klientów indywidualnych. Specjalista w akustyce małych pomieszczeń w zakresie pokojów odsłuchowych i studia nagrań, w kontakcie z najbardziej wymagającymi klientami, audiofilami i inżynierami dźwięku. Zajmuje się popularyzacją nauki w zakresie percepcji i istotności akustyki w odbiorze muzyki na każdym etapie edukacji muzycznej.

 

 

TEMATY SZKOLENIA

1. Sposoby prowadzenia podstawowej adaptacji akustycznej w pomieszczeniach.

Jakie warunki powinno spełnić pomieszczenie do produkcji muzycznej, masteringu, a jakie do home recordingu i nagrywania? Jak rozmieścić panele pochłaniające? Gdzie rozpraszacze? Jakie panele wybrać? Istnieje wiele koncepcji montażu ustrojów akustycznych w pomieszczeniu. Dlatego wykład przedstawi najpopularniejsze wady akustyczne pomieszczenia oraz sposoby walki z nimi. Omówimy właściwe rozmieszczenie ustrojów, a także różnice pomiędzy koncepcjami. Przedstawimy z pewnością wady i zalety klasycznych koncepcji pokojów odsłuchowych i studyjnych, takich jak Non-Environment, LEDE (Live end dead end), Reflection Free Zone itd. Celem wykładu będzie przybliżenie uczestnikom sposobu w jaki można prowadzić adaptacje we własnym pokoju odsłuchowym z wykorzystaniem sposobów profesjonalnych oraz domowych.

2. Bas w akustyce wnętrz – rezonanse pomieszczenia odsłuchowego.

Dudniący bas, brak niskich częstotliwości w punkcie odsłuchowym, duża nierównomierność rozkładu dźwięku w pomieszczeniu – to powszechne problemy w pokojach odsłuchowych. Wiele osób uważa wręcz, że jedyne właściwe do rozwiązania, a resztę należy zostawić akustyce kształtowanej przez meble i elementy wyposażenia. Wykład przedstawi na czym polega propagacja niskich częstotliwości w pomieszczeniu i czym różni się od pozostałych zakresów. Zostaną omówione podstawowe wady akustyczne związane z niskimi częstotliwościami i sposoby walki z nimi.

3. Akustyczne panele pochłaniające – przegląd istniejących rozwiązań i przewodnik po absorberach dźwięku.

Prezentacja omówi podstawowe rodzaje ustrojów akustycznych i ich potencjalne funkcje w pomieszczeniu. Ważnym elementem prezentacji niewątpliwie będzie wyjaśnienie znaczenia parametrów opisujących panele akustyczne. Głównym celem wykładu jest zwiększenie świadomości użytkownika końcowego na rynku ustrojów akustycznych.

4. Dyfuzory akustyczne – dobre, złe i brzydkie, czyli zło konieczne w pokoju odsłuchowym.

Akustyczne panele rozpraszające (dyfuzory) znane są nie tylko z doskonałego wpływu na akustykę pomieszczenia, ale także z kontrowersyjnego wyglądu. Jedni je ukrywają, inni eksponują, niemniej faktem jest że pełnoprawne dyfuzory typu QRD lub PRD nie zawsze pasują do estetyki wnętrza. Wykład przedstawi podstawy teoretyczne działania dyfuzorów akustycznych oraz opis zjawiska rozproszenia dźwięku, a przede wszystkim – rodzaje i parametry dyfuzorów dostępnych na rynku. Przedyskutujemy na co zwracać uwagę, jak powinien być wykonany dyfuzor aby spełniać swoje funkcje, a także jakich produktów unikać. Zaprezentowane zostaną nowoczesne dyfuzory możliwe do wykonania w wielu opcjach estetycznych tak, żeby spełniać zarówno kryteria akustyczne, jak i estetyczne.

5. Q&A – sesja pytań i odpowiedzi z uczestnikami szkolenia.

Pod koniec szkolenia uczestnicy będą mieli okazję przedstawić pytania i zagadnienia, również w zakresie własnych projektów i pomieszczeń. Tematy zostaną omówione na zasadzie dyskusji i odniesienia do konkretnych tematów poruszanych na szkoleniu.