Studia licencjackie Realizacja dźwięku

Zobacz relację z dnia otwartego 2021: TUTAJ.

 

Drodzy Kandydaci,

Akademia Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku ma już 15 lat.
Przez pracownie naszej Uczelni przewinęło się ponad 3.500 studentów.

Dlaczego warto u nas studiować?

  • Wykładowcami w Akademii są tylko i wyłącznie najlepsi w Polsce realizatorzy dźwięku z kilkunastoletnim doświadczeniem i praktyką w zawodzie
  • Otrzymujesz do dyspozycji profesjonalny sprzęt najnowszej generacji,
  • Nie ma w Polsce drugiej podobnie wyposażonej Uczelni
  • To jeden z niewielu w Polsce kierunek o specjalności: realizacja dźwięku
  • Zapewniamy Ci indywidualny kontakt z wykładowcami
  • Udostępniamy nasze studia do tworzenia Twoich prywatnych projektów
  • Zapewniamy szkolenia i testujemy wchodzące na rynek nowości
  • Spełniasz swoje marzenia, zdobywasz zawód, który jest Twoim hobby!


Szanowni kandydaci, od roku akademickiego 2024/2025 zostają wprowadzone dwie specjalności – produkcja muzyczna oraz live sound engineering. Studenci mają możliwość wyboru specjalności po pierwszym roku studiów.


REALIZACJA DŹWIĘKU:

Na podstawie umowy międzyuczelnianej, powstał kierunek, który pozwala na zdobycie, wykształcenia, a przede wszystkim praktyki z zakresu szeroko rozumianej realizacji dźwięku – cennego doświadczenia z zakresu pracy w studiu nagraniowym, w radiu, dla potrzeb telewizji oraz techniki scenicznej – nagłośnienia koncertów i imprez plenerowych, ale również wykształcenia ogólnego.

Realizacja dźwięku: licencjackie studia, pierwszego stopnia, organizowane wspólnie z Instytutem Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku Wyższej Szkoły Teologiczno Humanistycznej im. Michała Beliny – Czechowskiego w Podkowie Leśnej (wszystkie zajęcia odbywają się w Warszawie, w siedzibie Akademii przy ul. Mangalia 4).

Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna im. Michała Beliny-Czechowskiego w Podkowie Leśnej działa na mocy art. 14, ust. 2, Ustawy Sejmowej z dn. 30 czerwca 1995 r. (Dz.U.nr. 97, poz. 481) oraz obwieszczenia Ministra MSWiA z dn. 14 lipca 2003 r. (Monitor Polski nr 38, poz. 563, 564). Zgodnie z zapisem ustawy, nadawany przez nią tytuł licencjacki jest równoważny z tytułem zawodowym licencjata nadawanym przez państwowe szkoły wyższe. W ramach kierunku teologia, Uczelnia prowadzi specjalności w zakresie: Turystyki Krajów Biblijnych, Promocji Zdrowia, Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej, Realizacji Dźwięku, Pedagogiczno-Katechetycznym, Seminaryjno-Pastoralnym.

Po zakończeniu toku nauczania i obronie pracy dyplomowej absolwenci uzyskują dyplom licencjacki na kierunku teologia adwentystyczna o specjalności realizacja dźwięku – produkcja muzyczna lub realizacja dźwięku – live sound engineering. Wraz z dyplomem wydawany jest Suplement określający szczegółowo kwalifikacje, nabyte umiejętności oraz uprawnienia absolwentów. Ukończenie studiów I stopnia uprawnia do podjęcia studiów wyższych II stopnia w kraju lub za granicą (na wniosek absolwenta wydawany jest dodatkowo dyplom Bachelor Degree [B.A.] w języku angielskim).
Studenci WSTH mogą ubiegać się o kredyt studencki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpisało naszą Uczelnię do Zintegrowanego Systemu POL-on.

W procesie kształcenia kładziemy szczególny nacisk na zajęcia praktyczne. To nie jest kolejny kierunek, oparty tylko na wykładach z teorii.  Akademia Dziennikarstwa i Realizacji Dźwięku posiada do swojej dyspozycji profesjonalnie wyposażoną rozgłośnię radiową – 3 studia emisyjne i reżysernie, stanowiska do post-produkcji oraz stanowiska montażowe i zestawy do rejestracji dźwięku w terenie. Zajęcia organizujemy również we własnych profesjonalnych studiach nagrań, Studiu A,  B, C. Wszystkie zespoły pomieszczeń są zaprojektowane i zbudowane od zera, opomiarowane. Reżysernia A jest  wyposażona w analogową konsoletę Studer 980 – 40 kanałów, przetwornik RedNet 2, zewnętrzne procesory dynamiczne z najwyższej półki, mikrofony najlepszych światowych firm, oraz komputer z zestawem plug-in-ów najbardziej docenianych przez realizatorów dźwięku, odsłuchy EVE Audio SC307, Yamaha NS10 mkII.  A  Reżysernia B – jest udostępniana zarówno na zajęcia, jak i do realizacji prywatnych projektów studentów, nieodpłatnie. Na uwagę zasługuje również pracownia techniki scenicznej z 24 analogowymi i cyfrowymi konsoletami, procesorami dynamicznymi i psycho-akustycznymi.

 

 


Studia realizator dźwięku – produkcja muzyczna

Trzyletnie studia licencjackie o specjalności realizacja dźwięku – produkcja muzyczna, w systemie: stacjonarnym – dziennym, niestacjonarnym – zaocznym.

Interesujesz się pracą w studiu nagraniowym? Chcesz połączyć swoją pasję do muzyki ze studiami i przyszłą pracą? Jesteś w odpowiednim miejscu! Poznaj podstawy pracy z dźwiękiem i przenieś swoją twórczość na wyższy poziom na zajęciach praktycznych między innymi z produkcji muzycznej, kreacji muzycznej lub studia nagraniowego. Rozwijaj swoją pasję i dowiedz się czy udźwiękowienie obrazu, nagrywanie foley’ów lub kreacja dźwięku w grach to będą Twoje ulubione zajęcia. Ucz się pod skrzydłami wykładowców praktyków, którzy cały czas pracują w branży. Czeka na Ciebie 500 godzin zajęć praktycznych – warsztatów i ćwiczeń, podczas których poznasz pracę z dźwiękiem na wielu płaszczyznach, tak żeby świadomie decydować o swojej przyszłości!

Gdzie znajdziesz prace po ukończeniu tego kierunku?

Jako technik, realizator dźwięku:

  • w radiu
  • w studiu muzycznym
  • w studiu nagraniowym
  • przy produkcji gier komputerowych
  • w post-produkcji na potrzeby telewizji, filmu, agencji reklamowych

Studia realizator dźwięku – live sound engineering

Trzyletnie studia licencjackie o specjalności realizacja dźwięku – live sound engineering, w systemie: stacjonarnym – dziennym, niestacjonarnym – zaocznym.

Już podczas studiów najlepsi studenci są zapraszani do współpracy przez największe firmy nagłośnieniowe w Polsce. 72% naszych studentów znajduje pracę w branży już na drugim roku studiów. Podczas zajęć z wykładowcami, którzy są czynnymi zawodowo realizatorami dźwięku poznasz pracę od środka. Będziesz mieć okazję zrozumieć dźwięk pod względem naukowym i muzycznym, co przełożysz na swoją dźwiękową przyszłość. Skorzystasz z praktycznej wiedzy podczas zajęć takich jak analogowe i cyfrowe konsolety mikserskie, poznasz tajniki pracy na scenie podczas przedmiotu technika sceniczna warsztaty czy mix live. Będziesz mieć możliwość poznać sprzęt używany podczas mniejszych i większych wydarzeń live, a dzięki otwartym pracowniom masz możliwość praktycznie poznawać różne urządzenia audio nie tylko na zajęciach. Czeka na Ciebie 500 godzin zajęć praktycznych – warsztatów i ćwiczeń, podczas których poznasz pracę z dźwiękiem na wielu płaszczyznach, tak żeby świadomie decydować o swojej przyszłości!

Praca czeka na Ciebie w:

  • radiu
  • teatrze,
  • małych i dużych firmach nagłośnieniowych
  • klubach, w domach kultury, placówkach edukacyjnych
  • telewizji jako operator dźwięku ENG, realizator dźwięku
  • przy zespołach jako techniczny, realizator FOH, realizator monitorów

 

Jak wygląda kształcenie realizatora dźwięku?

My nie posadzimy Cię w ławce ( u nas nie ma ławek :-))) i nie będziemy opowiadać, jak to było 30 lat temu, choć to fascynujące… U nas usiądziesz przy wielośladowym programie DAW (reaper, logic pro X, cubase) oraz najnowszej generacji konsolecie cyfrowej i dostaniesz zaawansowaną sesję nagraniową do obróbki. Pojedziesz na koncert, aby od momentu pakowania sprzętu w magazynie, poprzez próby i „sztukę” być obecnym przy jego produkcji. Wykładowcy umożliwią Ci też obserwację “od kuchni”  programu telewizyjnego na antenie ogólnopolskiej.

Kurs realizatora dźwięku?

Nie daj się nabrać na kursy – kilkudniowe, kilkutygodniowe, nawet miesięczne, czy roczne. Nie wierz w cuda! Żaden kurs ani wiedza z youtube’a nie zastąpi solidnego wykształcenia, zdobywanego przez 3 lata – to setki godzina wykładów, warsztatów, ćwiczeń. Kurs specjalistyczny może być w tym zawodzie uzupełnieniem wiedzy szczegółowej przy konkretnym zagadnieniu – i te jako uzupełnienie polecamy.

 

Harmonogram zajęć w roku akademickim 2023/2024
Przedmioty specjalnościowe realizowane w trakcie studiów
Rok studiów Nazwa przedmiotu Forma zajęć Tryb
1 Elektroakustyka I wykłady
Propedeutyka sieci komputerowych i protokołów cyfrowych wykłady
Podstawy eksploatacji urządzeń ćwiczenia
Montaż dźwięku ćwiczenia
Podstawy elektroniki wykłady zaoczne
Elektrotechnika wykłady dzienne
Produkcja muzyczna I wykłady
Fizyka dźwięku wykłady dzienne
Matematyczne podstawy pracy z dźwiękiem wykłady dzienne
Technika sceniczna I wykłady
Analogowe konsolety mikserskie ćwiczenia
Podstawy techniki studyjnej wykłady
Podstawy teorii muzyki wykłady
Historia muzyki rozrywkowej wykłady
Propedeutyka cyfrowych konsolet mikserskich ćwiczenia
2 Technika studyjna (studio nagrań) ćwiczenia
Cyfrowe konsolety mikserskie ćwiczenia
Technika sceniczna II wykłady
Instrumentoznawstwo i akustyka muzyczna wykłady
Elektroakustyka II wykłady
Rejestracja dźwięku w terenie – ENG wykłady
Dźwięk w obrazie wykłady
Miernictwo elektryczne ćwiczenia
Podstawy elektroniki wykłady dzienne
Prawo autorskie wykłady
Prawo wykłady
Technika sceniczna warsztaty ćwiczenia
Montaż wielośladowy DAW ćwiczenia
3 Metodyka pisania pracy dyplomowej wykłady
Miksowanie live ćwiczenia
Praca dyplomowa wykłady
Emisyjna realizacja dźwięku ćwiczenia
Studio nagraniowe ćwiczenia
Realizacja muzyczna wykłady
Seminarium dyplomowe ćwiczenia
Cyfrowe konsolety mikserskie ćwiczenia
Zajęcia dodatkowe
Warsztaty gitarowe warsztaty
Warsztaty perkusyjne warsztaty
Warsztaty wokalne warsztaty
Powyższa lista jest listą poglądową i nie stanowi oficjalnego planu studiów